Madonnina videografija

Madonna za vrijeme Sticky & Sweet Tour

Madonnina videografija sadrži 66 glazbenih videa, 8 snimaka koncertnih turneja, 4 video kompilacije, 4 video singla i 2 dokumentarna filma. Madonna je 1982. godine potpisala ugovor s Sire Recordsom, kućom u vlasništvu Warner Bros. Recordsa, te pustila prva dva singla prije izlaska prvog albuma.[1] Madonnin prvi glazbeni video je bio za singl "Everybody" za koji je Sire Records izdvojio vrlo malo novca.[2] Prvi video koji je privukao pozornost na MTV-u je bio onaj za pjesmu "Borderline", a uslijedio je i za pjesmu "Lucky Star".[3] Madonna zatim 1984. izdaje "Like a Virgin", najavni singl s istoimenog albuma. Radnja videa je smještena u Veneciji, a većim je dijelom Madonna bila obučena u vjenčanicu.[4] Iste godine izdaje video za "Material Girl" koji je inspiriran filmom Muškarci više vole plavuše s Marilyn Monroe.[5] Madonnin treći studijski album, True Blue je izdan 1986. godine. Glazbeni video za najavni singl "Live to Tell" je bio velika promjena za Madonnu.[6] Madonna je svoju popularnost ustoličila na MTV-u kada je snimala video za pjesmu "True Blue".[7] Spotovi za pjesme "La Isla Bonita" i "Who's That Girl" su se bavile hispanskom i religioznom tematikom.[8] Početkom 1989. Madonna potpisuje 5 milijuna $ vrijedan ugovor s Pepsi koji bi koristili njezinu pjesmu "Like a Prayer" u reklami. Međutim, kada je Madonna objavila glazbeni video za pjesmu, sve zajedno je to naišlo na veliko opiranje i negodovanje religijskih grupa i medija. U videu Madonna pleše ispred gorućih križeva, prikazuje stigme, ljubi crnog svetca i vodi ljubav s njim na oltaru.[9] Od ostalih poznatih videa u ovoj godini su "Express Yourself" i "Cherish" za koje su kritičari bili puni hvale, prvenstveno zbog snažne feminističke poruke.[10]

Sljedeće godine, 1990., Madonna izdaje pjesmu "Vogue", čiji spot prikazuje gay kulturu plesa nazvanu "voguing" zbog stiliziranih pokreta tijela.[11] Zatim izdaje video za pjesmu "Justify My Love" koji prikazuje scene sadomazohizma, voajerizma i biseksualnosti. MTV je zabranio emitiranje ovog videa.[12] Madonna 1992. izdaje peti studijski album Erotica. Istoimena pjesma je izdana kao prvi singl s albuma, a video je prikazao Madonnu kao maskiranu dominu.[13] Glazbeni video za pjesmu "Deeper and Deeper" je prikazao Madonnu kao štićenicu Andya Warhola, Edie Sedgwick.[14] U videu "Bad Girl" prikazano je ubojstvo lika kojeg je utjelovila Madonna. Pjesma "Secret" izlazi 1994. godine kao prvi singl sa šestog studijskog albuma Bedtime Stories. Glazbeni video sadrži scene reinkarnacije, trasvestitizma i ostalog.[15] Sljedeće godine izdaje spot za pjesmu "Bedtime Story". Inspiracija za video je došla iz slika Fride Kahlo i Remedios Varo.[16] Najavni singl sa sedmog studijskog albuma Ray of Light, pjesma "Frozen", bila je nova velika Madonnina promjena stila.[17] Video za pjesmu "Ray of Light" prikazuje ljude u njihovoj svakodnevici.[18] Fasciniranost azijskom kulturom, prikazala je u spotu za pjesmu "Nothing Really Matters" gdje glumi gejšu.[19]

Sredinom 2000. godine, Madonna izdaje osmi studijski album Music. U glazbenom videu za nasovnu pjesmu, Madonna se pojavljuje kao svodnik ali i kao glamurozni kauboj.[20] Video za pjesmu "What It Feels Like for a Girl" prikazuje Madonnu koja se vozi u autu sa starijom ženom i uništava sve oko sebe i čini različite prekršaje.[21] Ovo nasilje se nastavilo i u sljedećim spotovima za pjesme "Die Another Day" i "American Life", najavnog singla s devetog studijskog albuma istog naziva.[22] U posljednjem se pokazuje vojnička modna revija, koja je bila kritika na ratna stanja u Iraku.[23] Deseti studijski album, Confessions on a Dance Floor izdaje 2005. godine. Video za najavni singl, "Hung Up", je snimljen u čast John Travolti i njegovim plesnim koracima.[24] Jedanaesti studijski album Hard Candy je izdan početkom 2008. godine, a njegov najavni singl, "4 Minutes", je prikazao Madonnu kao junaka koji spašava svijet.[25] Video za pjesmu "Celebration" je označen kao povratak Madonne dance korijenima.[26]

Madonna je surađivala s mnogim uspješnim producentima i režiserima, tako da se mnogi Madonnini glazbeni spotovi smatraju umjetnošću. U svojim spotovima se Madonna doticala tema poput maloljetničke trudnoće, rasizma, religije, seksa i nasilja. Allan Metz i Carol Benson u svojoj knjizi, The Madonna Companion: Two Decades of Commentary, kažu da niti jedan drugi pop umjetnik nije toliko koristio svoje spotove kao što je Madonna koristila svoje na MTV-u. Smatraju da joj je upravo to pomoglo u učvršćivanju njezine popularnosti.

»Teško je raspravljati o Madonninim pjesmama bez relevantnog videa. Najkontroverznija pjesma koja je izazvala burne rasprave, "Like a Prayer", je upravo tu popularnost stekla zbog videa a ne zbog same pjesme. Mnogi upravo smatraju video važnijim nego samu pjesmu.«[27]

Madonna je smještena na prvo mjesto VH1-ove liste "50 najvećih žena video ere".[28]

  1. Caulfield, Keith. 18. ožujka 2009. Madonna Plans New Tracks For Hits Collection. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Pristupljeno 21. kolovoza 2009.
  2. Pogreška u citiranju: Nevažeća <ref> oznaka; nije zadan tekst za izvor every
  3. Cross 2007, str. 30 Pogreška u predlošku harvnb: ne postoji izvor s oznakom: CITEREFCross2007 (pomoć)
  4. Cross 2007, str. 32 Pogreška u predlošku harvnb: ne postoji izvor s oznakom: CITEREFCross2007 (pomoć)
  5. Guilbert 2002, str. 42 Pogreška u predlošku harvnb: ne postoji izvor s oznakom: CITEREFGuilbert2002 (pomoć)
  6. Metz i Benson 1999, str. 50 Pogreška u predlošku harvnb: ne postoji izvor s oznakom: CITEREFMetzBenson1999 (pomoć)
  7. Clerk 2002, str. 99 Pogreška u predlošku harvnb: ne postoji izvor s oznakom: CITEREFClerk2002 (pomoć)
  8. Fouz-Hernández i Jarman-Ivens 2004, str. 67 Pogreška u predlošku harvnb: ne postoji izvor s oznakom: CITEREFFouz-HernándezJarman-Ivens2004 (pomoć)
  9. Pogreška u citiranju: Nevažeća <ref> oznaka; nije zadan tekst za izvor banned
  10. Taraborrelli 2002, str. 56 Pogreška u predlošku harvnb: ne postoji izvor s oznakom: CITEREFTaraborrelli2002 (pomoć)
  11. Pogreška u citiranju: Nevažeća <ref> oznaka; nije zadan tekst za izvor vogue
  12. Pogreška u citiranju: Nevažeća <ref> oznaka; nije zadan tekst za izvor justify
  13. Pogreška u citiranju: Nevažeća <ref> oznaka; nije zadan tekst za izvor eroticamtv
  14. Pogreška u citiranju: Nevažeća <ref> oznaka; nije zadan tekst za izvor deeper
  15. Miklitsch 1998, str. 124 Pogreška u predlošku harvnb: ne postoji izvor s oznakom: CITEREFMiklitsch1998 (pomoć)
  16. Fouz-Hernández i Jarman-Ivens 2004, str. 56 Pogreška u predlošku harvnb: ne postoji izvor s oznakom: CITEREFFouz-HernándezJarman-Ivens2004 (pomoć)
  17. Metz i Benson 1999, str. 168 Pogreška u predlošku harvnb: ne postoji izvor s oznakom: CITEREFMetzBenson1999 (pomoć)
  18. Pogreška u citiranju: Nevažeća <ref> oznaka; nije zadan tekst za izvor ray2
  19. Pogreška u citiranju: Nevažeća <ref> oznaka; nije zadan tekst za izvor worldpremiere
  20. Fouz-Hernández i Jarman-Ivens 2004, str. 94 Pogreška u predlošku harvnb: ne postoji izvor s oznakom: CITEREFFouz-HernándezJarman-Ivens2004 (pomoć)
  21. Pogreška u citiranju: Nevažeća <ref> oznaka; nije zadan tekst za izvor wiflfag
  22. Die teuersten Musikvideos aller Zeiten. Die Welt (njemački). Axel Springer AG. 27. travnja 2007. Pristupljeno 24. prosinca 2009.
  23. Fouz-Hernández i Jarman-Ivens 2004, str. 123 Pogreška u predlošku harvnb: ne postoji izvor s oznakom: CITEREFFouz-HernándezJarman-Ivens2004 (pomoć)
  24. Pogreška u citiranju: Nevažeća <ref> oznaka; nije zadan tekst za izvor hungup
  25. Pogreška u citiranju: Nevažeća <ref> oznaka; nije zadan tekst za izvor 4min
  26. Pogreška u citiranju: Nevažeća <ref> oznaka; nije zadan tekst za izvor cele
  27. Metz i Benson 1999, str. 161 Pogreška u predlošku harvnb: ne postoji izvor s oznakom: CITEREFMetzBenson1999 (pomoć)
  28. The Greatest: 50 Greatest Women of the Video Era. VH1 MTV Networks. Inačica izvorne stranice arhivirana 5. lipnja 2011. Pristupljeno 17. prosinca 2009.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search